STMicroelectronics STPS10H60SF & STPS10H60SFY 60V Schottky Rectifiers
STMicroelectronics STPS10H60SF and STPS10H60SFY 60V Power Schottky Rectifiers are designed for use in applications such as high frequency miniature DC-DC converters, reverse battery protection, battery chargers, and power adapters. Packaged in a low-profile PSMC (TO-277A), the STPS10H60SF and STPS10H60SFY provide a very low VF in a compact package and can withstand very high operating junction temperature. STMicroelectronics STPS10H60SF and STPS10H60SFY 60V Power Schottky Rectifiers feature wettable flanks, ensuring high-quality connections and allowing visual solder inspection. The STPS10H60SFY 60V Power Schottky Rectifier is AEC-Q101 qualified for use in automotive applications.
Features
  • AEC-Q101 qualified (STPS10H60SFY only)
  • PPAP Capable (STPS10H60SFY only)
  • Low capacitance
  • Negligible switching losses
  • Avalanche capability specified
  • VRRM guaranteed from -40°C to 175°C
  • Wettable flanks for automatic visual inspection
  • ECOPACK®2 compliant component
  • Compact, low profile PSMC (TO-277A) package
Applications
  • Automotive (STPS10H60SFY only)
  • DC-DC converters
  • Reverse polarity protection
  • Freewheeling diodes
  • Switching diodes
  • Set-top boxes
  • Battery chargers
  • Power adapters
Specifications
  • 2.0mA (typical) reverse leakage current (IR)
  • 0.53V (typical) forward voltage drop (VF)
  • 60V repetitive peak reverse voltage (VRRM
  • 10A average forward current (IF)
  • 210A surge nonrepetitive forward current (IFSM)
  • 125W repetitive peak avalanche power (PARM)
  • -65°C to +175°C storage temperature range (Tstg)
  • 175°C maximum operating junction temperature (Tj)
Package Information
Complete Your Design